تبلیغات
درباره تهران قدیم و جدید - چنارهای تهران قدیم

چنارهای تهران قدیم

شنبه 4 خرداد 1392 12:47 ق.ظ

نویسنده : محمد توکل
ارسال شده در: مطالب جالب طهران ،

تهران قدیم و درخت چنار، دو یار دیرین یكدیگر هستند كه هر كس مختصری از تاریخ تهران اطلاعی داشته باشد، می‌داند كه چنار نماد استواری از شهر تهران است، به قولی این دو یار غارند. شهرت چنارهای تهران مربوط به دوران صفویه است كه حتی عده‌ای از خارجیانی كه آن دوره به ایران می‌آمدند از شهر تهران به چنارستان یا شهر چنارها یاد می‌كردند.

در دوران سلطنت شاه عباس غرس درخت چنار در تهران باب شد و شهرت این چنارهای شاه‌عباسی را همه مورخان می‌دانند. در تهران در محدوده حصار صفوی یعنی از خیابان ری تا خیابان شاهپور (وحدت اسلامی) و از خیابان امیركبیر تا خیابان مولوی، چنارهای كهنسالی بوده است كه برخی از ‌آنها هنوز هم وجود دارند و سایر چنارها در ارگ سلطنتی و تعدادی در امامزاده‌ها و اطراف آنجا قرار دارند.

چنارهای اطراف گود زنبورك خانه: در جنوب محله بازار در كوچه گود زنبورك خانه، چنارهای كهنسالی به چشم می‌خورند كه از دوران قاجاریه تا به امروز پابرجاست.
چنار عباسعلی: این درخت چنار در دوران ناصری، چنار كهنسالی بود كه با خواب‌نما شدن یكی از زنان گیس سفید اندرون این چنار مقدس شد تا آنجا كه به امامزاده عباسعلی معروف شد و دور ‌آن را نرده‌ای سبزرنگ كشیدند و از آن پس زنان و حاجتمندان بر شاخه‌های این درخت دخیل می‌بستند و حاجت‌شان را می‌خواستند كه سرانجام برای احداث ابنیه جدید در ارگ از بیخ و بن آن را كندند و از میان بردند.
چنار خونبار: در محله پاچنار بازار، حوالی بقعه امامزاده سیدولی، درخت چناری وجود داشت كه اگر با جسم برنده‌ای مثل چاقو پوست آن را می‌شكافتند، مایعی شبیه خون از آن بیرون می‌زد كه اكنون دیگر وجود خارجی ندارد وجه تسمیه نام پاچنار از آن چنار است.
چنار پنجعلی: این چنار در حوالی عمارات غربی وزارت دارایی كنونی قرار داشت كه زایران پنجعلی را برای حاجت‌روایی به آن می‌بستند بنابراین به این نام شهرت یافت.
چنارهای عباسی یا شاه عباسی: چنارهایی بوده كه به فرمان شاه عباس صفوی در ارگ سلطنتی كه در آن دوره به چهارباغ معروف بوده، كاشته شده است كه برخی از آنها هم‌اكنون در محوطه كاخ گلستان و اطراف آن وجود دارند.
چنارهای امامزاده یحیی: این چنارها كه در محوطه امامزاده قرار داشت، از چنارهای قدیمی در تهران محسوب می‌شد.
چنار قریه بریانك: چنار بسیار قدیمی این آبادی كه هفت شاخه دارد به هفت چنار شهرت یافته است كه در میان مردم وجهه مقدسی پیدا كرده است.
چنار امامزاده صالح: این چنار به گفته مادام دیولا فوا فرانسوی، چنار عجیب و غریبی است كه كمتر نظیر آن در دنیا پیدا می‌شود كه گفته می‌شود بی‌شك از شاهكارهای خلقت پروردگار بوده كه قبل از همجواری امامزاده وجود داشته است كه چندین افسانه را به خود اختصاص داده است كه متاسفانه در چند سال گذشته از بیخ و بن كنده و از صفحه روزگار محو شده است.
چنارهای باغ فردوس: این باغ كه مربوط به دوره ناصری است، چنارهای باقدمتی دارد كه مورخان تخمین زده‌اند كه پیش از مالكیت معیرالممالك وجود داشته است.
چنارهای باغ امین‌السلطان: باغ امین‌السلطان كه امروزه به‌نام پارك قیطریه و محله قیطریه معروف شده است، از آن میرزا علی اصغرخان امین‌السلطان، صدراعظم ناصرالدین‌شاه بود. وقتی وی این اراضی را خرید در بخش بزرگی از باغ، عماراتی بنا كرد و نیز درختانی غرس نمود اما چنارهای این محل مخصوصا آنهایی كه در مركز پارك قرار دارد، به گفته‌ مورخان قدمت بیشتری از دوران امین‌السلطان دارد.
چنارهای خیابان ولیعصر: از نمادهای ارزنده و بی‌نظیر طولانی‌ترین خیابان پایتخت، چنارهای این خیابان محسوب می‌شود كه به فرمان پهلوی اول غرس، آبیاری و نگهداری شده است كه حدود 80 سال از عمر آنها می‌گذرد و جزو میراث طبیعی شهر تهران به شمار می‌رود.دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: چنار ،
آخرین ویرایش: - -