تبلیغات
درباره تهران قدیم و جدید - نامداران هیئت داری

نامداران هیئت داری

پنجشنبه 13 آبان 1389 12:42 ق.ظ

نویسنده : محمد توکل
ارسال شده در: محرم در تهران ،

در بین جمع لوطی های جنوب شهر اولین نفر خدا بیامرز شهید طیب حاج رضایی هیئت داری را باب كرد.

 از آغاز پائیز سال ۱۳۲۰ شمسی كه زمینه فعالیت های مذهبی مساعد شد، علاقه مندان به فرهنگ عاشورا و معارف ناب به تدریج شروع به تاسیس جلسات و هیئت های مذهبی در بازارچه ها و محلات قدیمی شهر كردند و دیگر جلسات قدیمی نظیر پیرعطا، بنی فاطمه و بنی الزهرا نیز احیا شد.
    در دهه ۳۰ نیز زنده یاد حاج محمد رزاقی به اتفاق بعضی از بازاریان خوشنام هیئت انصار عباس الحسین(ع) را بنیان نهاد كه در دهه ۴۰ به هیئت اتفاقیون و انصار الحجه تغییر نام پیدا كرد. سخنرانان این هیئت با آیت الله حاج سیدمهدی لاله زاری و حجت الاسلام و المسلمین حاج سیدقاسم شجاعی بود كه ایشان در اكثر هیئت های قدیمی تهران نظیر بنی فاطمه، فاطمیون و هیئت طیب حاج رضایی و تكایای اصناف و مساجد معروف بازار نظیر مسجد ملك و مسجد سیدعزیزالله هم نقش محوری داشت.
    در بین جمع لوطی های جنوب شهر اولین نفر خدا بیامرز شهید طیب حاج رضایی هیئت داری را باب كرد. طیب پس از تشرف به زیارت مرقد مطهر امام حسین(ع) از سال ۱۳۲۶ شمسی (۶۱ سال پیش) به جرگه مریدان سالار شهیدان پیوست و در همان محله قدیمی صابون پزخانه بازارچه حاج غلامعلی در انتهای باغ فردوس مولوی در منزلش تعزیه داری حسینی را شروع نمود. بعدها به دلیل محدودیت مكان طیب از بازارچه حاج غلامعلی نقل مكان نمود و به حوالی خیابان خراسان تغییر منزل داد و با توسعه عزاداری حسینی در ایام محرم تكیه مفصلی در داخل بنگاه حاج علی نوری واقع در خیابان ری در كنار انبار گندم برپا نمود.
    به تدریج سبك و سیاق عزاداری طیب و دسته سینه زنان منسوب به او كه شامل صد دسته سینه زن بود معروف خاص و عام گردید. دسته طیب از میدان بارفروش ها در روز عاشورا به راه می افتاد و مسیر آن خیابان ری، چهارراه مولوی، خیابان سیروس، بوذرجمهری، گلوبندك، خیام، میدان اعدام و خیابان مولوی و بازگشت به تكیه بود. زمان حركت دسته به احترام طیب دیگر دستجات عزاداری در مسیر از حركت بازمی ایستادند. بعد از انقلاب حاج شیخ حسن عبدالهی (یكی از اهالی بازارچه سوسكی) با در اختیار گرفتن طوق طیب به یاد آن شهید برنامه عزاداری را در محلی در خیابان صاحب جمع اقامه نمود.
    قبل از سال ۱۳۴۲ حسین رمضان یخی (اسماعیل پور) در باغ فردوس مولوی محل دبیرستان فرخی را تكیه می بست كه اخوان حاج عباسی (هفت كچلون) و اخوان طاهری (ابرام خان) جزو لوطی هایی بودند كه با رمضان یخی در زمینه عزاداری حسینی همكاری می نمودند. در همان سال های دور كه چهارراه مولوی فلكه و آب نما داشت پرچم بزرگ سفید هیئتی (۲ چوبه) در ضلع شمال فلكه نصب می شد كه روی آن نوشته شده بود «هیئت عزاداران حسینی جوانان جنوب شهر» با آرم دو دست بهم پیوسته كه نشانی از اتحاد و صمیمیت ۲ تن از لوطی های معروف محلات ری و مولوی یعنی طیب خان و حسین رمضان یخی بود.
    مؤسس باشگاه شاه مردان انبار گندم خیابان ری زنده یاد اصغر بنایی معروف به اصغرشاطر را نیز می توان نام برد كه آن مرحوم هم مانند دیگر لوطی های عاشق حسین(ع) در دهه اول محرم اقدام به عزاداری و راه انداختن دسته سینه زنی در محدوده خیابان های ری، خراسان و میدان شاه (قیام) و مولوی می نمود. پس از درگذشت اصغر شاطر در سال ۱۳۳۳ شمسی پرچم هیئت او به دست لوطی دیگری به نام چنگیز رضوان سپرده شد.
    از دیگر تكایای محلات مولوی، صاحب جمع هیئت عزاداران قمیون مقیم مركز كه در محوطه صحن حیاط سرقبر آقا تكیه ای بزرگ و وسیع برقرار می كردند واعظ معروفش مرحوم انصاری قمی بود.
    تكیه دیگری هم مربوط به خالدآبادی های مقیم مركز در بنگاهی نزدیك میدان كاه منشعب از خیابان صاحب جمع برپا می شد، واعظ معروف آن مرحوم شیخ علی اكبر ترك بود. در ادامه خیابان صاحب جمع در بنگاه پنبه عزاداری مفصلی اقامه می گردید. گوینده آن مجلس نیز مرحوم حاج سلطان معروف به سلطان الواعظین شیرازی صاحب كتاب شب های پیشاور نام داشت.
      علی پروین سرمربی سابق پرسپولیس در زیرزمین خانه اش در لواسان حسینیه ای ساخته كه مراتب علاقه اش به آستان حسینی در ماه محرم را در آن مكان ابراز می دارد و گاهی هم هیئت محبان مهدی(عج) طرشت كه مؤسس آن یكی از دوستان پروین است را به حسینیه اش دعوت می كند كه پس از مراسم، عزاداران را اطعام می نماید. بسیاری از نذرهای پروین بنا به وصیت مادرش انجام می پذیرد.
    امیر قلعه نویی سرمربی استقلال نیز ایام سوگواری در محله نازی آباد (زادگاهش) میدان انصاری در هیئت سیدالشهدا كه سال ها پیش توسط او و چند تن از دوستان تاسیس شده به سوگ حسینی(ع) می نشیند.
    امیر قلعه نویی كه به منطقه پاسداران نقل مكان كرده در زیرزمین خانه كه به حسینیه تبدیل شده بعضی از مراسم مثل اربعین حسینی را طی جلسه عزاداری برپا می دارد.
    علی دایی سرمربی تیم ملی سال هاست كه افتخار عزاداری در هیئت اردبیلی ها واقع در چهارراه گلوبندك را دارد. شب هشتم ماه محرم نیز در این هیئت خرج می دهد و تاسوعا و عاشورای حسینی در زادگاهش حضور فعال دارد.
    او در این باره گفته است: «ما از بچگی با ائمه بزرگ شدیم و همه چیزمان اینها هستند. من در خانواده ای بزرگ شده ام كه بابام عاشق بود و ما همیشه در اردبیل روزهای عاشورا خرج می دادیم.»دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: نامداران ، هیئت داری ،
آخرین ویرایش: - -