تبلیغات
درباره تهران قدیم و جدید - بازوبند پهلوانی

بازوبند پهلوانی

سه شنبه 4 آبان 1389 12:17 ق.ظ

نویسنده : محمد توکل
ارسال شده در: ورزش پهلوانی و زورخانه تهران ،
JPEG - 24.5 ko

پهلوان ابراهیم یزدی یكی از پهلوانان معتمد و نامدار سده سیزدهم هجری در تهران دوران ناصری بود كه در چند سال آخر عمر، از هر دو پا عاجز شده بود و نمی‌توانست بدون دو چوب زیر بغل راه برود. وی عصرها با همان دو چوب، از خانهٔ خود [واقع در كوچهٔ آشتی كنان] بیرون می‌آمد و سر كوچه، در كنار خیابان، برای او نیمكتی گذاشته بودند، كه بر روی آن می‌نشست و خیابان و عابرین را تماشا می‌كرد. روزی دو نفر از پهلوانان، از آنجا می‌گذشتند. هر دو نفر به نزد پهلوان یزدی آمدند و یزدی از آن دو پهلوان احوالپرسی كرد و جویای اوضاع و احوال آنان گردید.

پهلوانان به پهلوان یزدی بزرگ گفتند كه در زورخانه مشغولیم و گاهی هم كشتی می گیریم. پهلوان یزدی به آنان خطاب كرد و گفت: «من این چوب دستی خودم را با یك دست خود، بر زمین فشار می دهم، اگر هر دو نفرتان با هم توانستید آن را از جا بكنید، آن وقت من می دانم كه شما زورمند و پهلوان هستید!»

از این گفتۀ پهلوان یزدی كه در این زمان حسابی پیر و عاجز و فرتوت شده بود، به هر دو نوچه پهلوان، خیلی برخورد و به همین جهت هر دو با هم، سخت مشغول زورآزمائی شدند و با تمامی توان و نیروی خود، سعی كردند چوب دستی او را از زمین بكنند، امّا هر قدر كه زور زدند، نتوانستند، و چوبدستی كه به نیروی دست پهلوان یزدی پیر، بر زمین فشرده شده بود، حتی از جای خود، تكان هم نخورد!. پس پهلوان یزدی، به آنان خطاب كرد و گفت: «هنوز پهلوان حقیقی نشده اید!، باز هم باید كار كنید تا پهلوان حقیقی شوید!» و البته یزدی تنها در زور پهلوان نبود كه اگر ملاك این بود ، شیر و فیل درندگی و برندگی‏شان بیش از هر انسانی است و باید شان پهلوان اولی برایشان قائل شد.

آن دوره هنوز پهلوانان به رسم مولایشان علی (ع)، پس از نماز مغرب و عشا به دیدار مستمندان می‏رفتند و آنچه به آنها برای پرداختن به فقرا توسط متمولان سپرده می‏شد، به محتاجان می‏رساندند و چنین بود كه هركس گرفتار می‏شد سراغ این پهلوانان می‏‏ آمد كه اتفاقاً گروهی از ایشان در بازار بوده و خود نیز از متمولان بودند. در همان دوران كه پهلوان حكومتی نیز وجود داشت، حكومت جرات نمی‏كرد بازوبند پهلوانی را به بازوی شاه یا نایبش با خود ببندد كه برایش هنوز مدعی وجود دارد و پهلوانی افتخاری بود كه همان دوران نیز توسط شاه به مرد مطلق میدان كشتی پهلوانی كه معمولاً نفر اول میدان اخلاق نیز بود، تعلق می‏گرفت كه من باب مثال بازوبند پهلوانی همین پهلوان یزدی به دست ناصرالدین شاه و بازوبند پهلوانی غلامرضا تختی توسط محمدرضا پهلوی بسته شد.

بر اساس این سنت كه از قرن هفتم هجری به این سو، آثار تاریخی ‏اش موجود بوده و به مرور تكامل یافته، این بازوبند به پهلوان هر سال به شكل امانت اهداء می‏شد و اگر پهلوان موفق می‏شد از "پهلوان اولی‏اش" در سه سال دفاع كند، بازوبند از آن او بود و بازوبند چرمی دیگر منقوش به آثار اسلیمی و ختایی و نگین‏های فیروزه و عقیق برای آوردگاه بعدی ساخته می‏شد. همان اتفاقی كه برای پهلوان ابراهیم یزدی افتاد و  پهلوان اكبر خراسانی حریف او شد، زمینش زد و بازوبند پهلوانی را تصاحب نمود.
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: بازوبند پهلوانی ،
آخرین ویرایش: - -