تبلیغات
درباره تهران قدیم و جدید - دیزین پیست اسکی

دیزین پیست اسکی

یکشنبه 21 شهریور 1389 07:16 ب.ظ

نویسنده : محمد توکل

دیزین مهم‌ترین پیست اسکی ایران و منطقه خاورمیانه است که در شمال تهران واقع شده‌است.

پیست اسکی دیزین اولین پیست اسکی در ایران می‌باشد که از طرف فدراسیون جهانی اسکی مورد تائید برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شد و عنوان بین المللی به خود گرفت .رسمیت این پیست وابسته به امکانات ویژه و خاص که شامل نکات فنی مانند، شیب مسیر، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی می‌باشد است .تاریخ نصب اولین دستگاه‌های بالابر در دیزین به سال ۱۳۴۸ می‌باشد که شامل ۳ تله کابین ، ۲ تله سیژ، ۷ تله اسکی بشقابی و ۱ تله اسکی چکشی است.

 

 
پیست اسكی دیزین نخستین پیست اسكی در ایران است كه از طرف فدراسیون جهانی اسكی پیش از این برای برگزاری مسابقات رسمی تایید شده و عنوان بین المللی به خود گرفته بود.
نكات فنی ای مانند شیب مسیر، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امكانات رفاهی این مجموعه موجب شد تا آن را به عنوان پیست بین المللی برای اسكی به رسمیت بشناسند.

دیزین در شمال كوه های تهران (منطقه گاجره) و به فاصله 123 كیلومتر از مسیر جاده چالوس و 71 كیلومتر از مسیر شمشك قرار دارد.
نخستین دستگاه های بالابر دیزین در سال 1348 نصب شده و سه تله كابین، دو تله سیژ، هفت تله اسكی بشقابی و یك تله اسكی چكشی است.
فصل اسكی در دیزین از اوایل آذر تا اوایل خرداد و امكانات رفاهی آن شامل دو هتل، 19 كلبه و پنج رستوران است.
فعالیت مجموعه دیزین به فصل زمستان محدود نمی شود، در سال 1372 با نظر فدراسیون جهانی اسكی و همكاری متخصصان این رشته كلنگ احداث پیست اسكی چمن در این منطقه زده شد و تلاش یك ساله باعث شد تا در سال 1373 این پیست مورد بهره برداری قرار گیرد.
در سال 1375 نخستین دوره مسابقات بین المللی در این مكان برگزار شد و فدراسیون جهانی این امكانات را برای مسابقات جام قاره ای آسیا مناسب دانست و نمایندگی مسابقات اسكی چمن غرب آسیا را به ایران سپرد.
زمان بهره برداری از این پیست در زمستان، هر روز ایام هفته و در تابستان روزهای پنجشنبه، جمعه و ایام تعطیل است.
مدرسه اسكی (برف، چمن) از جمله امكانات آموزشی این پیست است.
دیزین دو هتل و یك سری ویلاهایی تحت عنوان «شله» دارد.
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: دیزین ، پیست ، اسکی ،
آخرین ویرایش: - -