تبلیغات
درباره تهران قدیم و جدید - نقشه تهران از دوره قاجار

نقشه تهران از دوره قاجار

سه شنبه 29 تیر 1389 01:45 ق.ظ

نویسنده : محمد توکل
ارسال شده در: عکس های قدیم تهران ،

تهران شهری که امروز در زمره ی مهم ترین پایتخت های جهان قرار گرفته است و تکیه بر جای هگمتانه، شوش، پاسارگاد، تخت جمشید، تیسفون، نیشابور، ری، سمرقند، مرو، غزنین، تبریز، اصفهان، قزوین، مشهد و شیراز زده است برخلاف نظر بسیاری از شرق شناسان، شهر بی گذشته ای نیست ؛ آثاری که از تپه های قیطریه ، قلهک ، پاسداران و پل رومی به دست آمده نشان از آن دارد که حداقل در این منطقه از سه هزار و دویست سال قبل مردمانی زندگی می کرده اند در دوران باستان، ری و دماوند از بزرگترین مراکز مذهبی کشور به شمار می رفته اند . مرکز روحانیون زرتشتی، ری باستان بود و جایگاه رییس آنها در دماوند قرار داشت و بی گمان در پهنه تهران نیز آیین مذهبی به تبع ری و دماوند، رونق و رواجی کامل داشته است .

نام شهر تهران برای اولین بار در کتاب فارس نامه ابن بلخی به چشم می خورد. این مولف در کتاب خود در قسمت بلوک کوره اردشیر فارس زمانی که می خواهد خوبی انارآن جا را به خوانندگان کتاب نشان دهد این میوه را با انارهای تهران مقایسه می کند و می نویسد: (... همه میوه های آن جا به غایت نیکو است ، خاصه انار ، کی مانند انار طهران می باشد.)

تهران، ترقی و پیشرفت خود را مدیون دوره صفویه و شاهان این سلسله می باشد . شاه تهماسب پس از انتخاب قزوین به پایتختی ، گاهی برای زیارت مزار امام زاده سید حمزه (ع)در ری به تهران نیز رفت و آمد داشت و حتی می گویند که می خواست تهران را به پایتختی خود انتخاب نماید. به همین منظور دستور داد تا در اطراف شهر برج و بارویی تعبیه کنند و تعداد 114 برج به تعداد سوره های قرآن بنا کردند. همچنین در پیرامون شهر خندقی حفر نمود ولی بنا به دلایلی از این کار منصرف شد و همان قزوین را پایتخت خود باقی گذاشت ؛ این برج و بارو تا اواسط دوره ناصری در تهران برقرار بودند تا این که در این زمان به دستور ناصرالدین شاه این باروی تاریخی را تخریب نمودند و شهر را از چهار طرف توسعه دادند و برج و باروی جدیدی را در آن ایجاد کردند .

 بعد از شاه تهماسب ، به دستور شاه عباس اول باغ بزرگی در تهران احداث می گردد و ساختمان هایی جهت سکونت موقت شاه در آن بنا می شود که در زمان شاه سلیمان نیز بناهایی به این باغ اضافه شد. در همین کاخ بود که شاه سلطان حسین در آخرین سال سلطنت خود سفیر دولت عثمانی «دری افندی» را به حضور پذیرفت.

 پیترودلاواله که در سال 1028 ه.ق به ایران سفر کرده در سفرنامه خود در مورد تهران عصر صفوی چنین می نویسد : (تهران شهر بزرگی است که از قزوین وسیع تر است، ولی عده کمی در آن ساکن هستند . تمام این شهر از باغ های بسیار بزرگی پوشیده شده و همه رقم میوه در آن یافت می شود ... خیابان های آن از نهرهایی که تعداد آن ها فوق العاده زیاد است سیراب می شود و همین نهرهای پهن و باریک برای آبیاری باغات نیز مورد استفاده قرار می شوند . خیابان ها پر از درخت چنار است که همه پر برگ و قطور و زیبا هستند ... باید واقعا تهران را شهر چنار بنامم . از این گذشته عمارت یا چیز زیبای دیگری در این شهر نیست.)
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: نقشه ، دوره ، قاجار ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 14 مرداد 1389 12:44 ق.ظ