تبلیغات
درباره تهران قدیم و جدید - این مجسمه کیست؟

این مجسمه کیست؟

چهارشنبه 10 شهریور 1389 11:17 ب.ظ

نویسنده : محمد توکل
ارسال شده در: مناطق گردشگری تهران ،

تندیس کوه نورد اینک پنجاه سال دارد؛ یعنی درست در سال 1338 در میدان سربند در بخش دربند شمیران نصب شده است. ساخت این تندیس در سال 1337 از سوی حسن خوش‌وجدان، از کوه نوردان کهنه‌کار ایرانی پیشنهاد داده شد. سرهنگ بیات، رئیس مرکز آموزش کوهستانی ارتش، با پیگیری‌های بسیار مقدمات ساخت آن را فراهم کرد و مهام، شهردار وقت تهران، ده‌هزار تومان ازسوی شهرداری برای ساخت تندیس پرداخت.

این تندیس مدل امیر شاه‌قدمی، گروهبان ارتش و مربی کوه نوردی مرکز آموزش کوهستانی و مربی اسکی ایران است. سرهنگ بیات او را به سازنده تندیس یعنی استاد رضا لعل‌ریاحی برای مدل پیشنهاد کرد.
سال 1338، یک سال پس از این پیشنهاد، مدل گچی آن آماده و در میدان سربند گذاشته شد، اما بارندگی و یخ‌زدگی زمستان همان سال بود که دست و بخشی از بدن تندیس را خرد کرد. این بخش مدت ها با پرچم ایران پوشانده شده بود تا این که در سال 1341 با پیگیری‌های رضا لعل‌ریاحی، رئیس وقت فدراسیون، تندیس سیمانی را آماده کرد که این تندیس هنوز پابرجاست.
مجسمه یا همان تندیس سیمانی کوه نورد اینک پس از پنجاه سال بخش جدایی‌ناپذیر خاطرات تک‌تک ما از کوهنوردی شده است.
دربند یکی از محله‌های تهران پایتخت ایران است.
دربند از دهکده‌های قدیمی شمیران و در شمال باغ سعدآباد است. محله دربند از مناطق خنک و گردشگری تهران است
دربند در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و آغاز یکی از راه‌های اصلی صعود کوهنوردان به البرز است. کوره‌راهی از دربند آغاز می‌شود و به آبشار دوقلو و شیرپلا ختم می‌شود. محله‌های قدیمی دربند عبارت‌اند از مرغ‌محله (مغ‌محله)، کنارمحله، کلاغ‌پر و سربند. رودی به نام رودخانه دربند از میان دهکده دربند می‌گذرد. در سال ۱۹۸۷ سیلی در این رودخانه ایجاد شد که بازار تجریش را نابود کرد. دره‌های اصلی رودخانهٔ دربند عبارت‌اند از دره اوسون، دره آبشار، دره اما‌م‌زاده ابراهیم، دره کاک، آب شیردره و دره زون.

در زمان قاجار برخی از شاهزاده‌های قاجار از جمله شاهزاده الله‌وردی‌میرزا و ابوالموک کیومرث‌میرزا در اینجا نشیمن داشتند.
روز چهارشنبه رمضان ۱۳۰۳ قمری ناصرالدین‌شاه قاجار در راه پس‌قلعه و آبشار به دربند هم آمد. وقتی که بابی‌ها به ناصرالدین‌شاه تیر زدند یکی از ایشان به نام میرزا حسین‌علی با گروهی به محله مرغ‌محله دربند گریختند. مأموران پس از مدتی آن‌ها را یافته به زندان انداختند.

از آنجا که دربند در قدیم مرکز عده‌ای از سادات دعانویس شده‌بوده کامران‌میرزا نایب‌السلطنه، پسر سوم ناصرالدین‌شاه نیز سالی یک‌بار برای دعا گرفتن به دربند می‌رفت.

خانهٔ دکتر ملیسپو، مستشار مالی آمریکایی نیز در دربند بوده.
در زمین‌های دهکده دربند به فرمان رضاشاه مهمان خانه و چندین ویلا ساختند. چون محله سربند تنگنا بود پل بزرگی بر روی رودخانه آن زدند و تندیس کوهنوردی نیز در میدان گاه سربند نصب شد. پیش از رسیدن به میدان سربند، در سمت چپ رودخانه هتل دیپلمات قرار دارد که درزمان رضاشاه محل پذیرایی مهمانان خارجی بوده‌است.دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: مجسمه ، دربند ،
آخرین ویرایش: - -