تبلیغات
درباره تهران قدیم و جدید - دروازه محمدیه یا دروازه نو سابق

دروازه محمدیه یا دروازه نو سابق

یکشنبه 7 شهریور 1389 09:14 ب.ظ

نویسنده : محمد توکل
ارسال شده در: محله و مناطق تهران ،

هر چند 19 دروازه صفوی و قاجاری تهران قدیم،اکنون زیر آسفالت خیابان‌ها و فشار آسمان خراش‌ها مدفون شده‌اند، اما به زودی كارشناسان میراث فرهنگی مراحل مرمت و احیا دروازه محمدیه(دروازه نو سابق) تنها بازمانده دروازه‌های تاریخی تهران كه چندی پیش در معرض تخریب قرار گرفته بود را آغاز می‌كنند.
دروازه محمدیه را محمد شاه قاجار ساخت و هنوز در بخش‌های به جای مانده از این اثر تاریخی تزیینات كاشی‌كاری به چشم می‌خورد، این دروازه، تنها باقی‌مانده سمبل‌های ورودی پیشین شهر تهران است که گذشت تاریخ بخش‌های اصلی این دروازه را محو كرده و حالا تنها سه مناره فیروزه‌ای در بافت فرسوده‌ای از بازار تهران، باقی مانده تا كارشناسان میراث فرهنگی بتوانند بخشی از هویت دروازه‌های تاریخی تهران را به حافظه تاریخی شهر باز گردانند.

میدان اعدام (محمدیه) به سمت بافت تاریخی بازار در چهارراه گلوبندك، دومین كوچه به نام بازار دروازه نو و تودرتوهای آن، تو را به ششمین دروازه‌ی تهران قدیم كه توسط محمدشاه قاجار ساخته شده است، هدایت می‌كند.

حصار صفوی در تهران قدیم شامل چهار دروازه‌ عودلاجان ، دروازه شاه عبدالعظیم ، دروازه قزوین و دروازه شمیران بوده . در زمان حمله افغان‌ها به ایران پنجمین دروازه به نام دروازه دولت در شمال خیابان سعدی , به حصار صفوی اضافه شد . سپس در زمان محمدشاه قاجار ششمین دروازه‌ ی این حصار به نام دروازه محمدیه که برگرفته از نام خودش بود به دروازه های تهران قدیم افزوده شد . این دروازه به نام دروازه غار شهرت دارد و تنها دروازه باقیمانده از دروازه های 19 گانه تهران می باشد که باقی مانده و همگی آنها توسط رضاشاه از بین برده شدند تا شهر توسعه یابد . این دروازه در تاریخ 1354 خورشیدی به ثبت آثار ملی ایران رسیده ولی تصاویر خود گویای این هستند که مغازه دارها و بازاریان بدون توجه به این میراث فرهنگی همگانی با ارزش , نقش مهمی در ویرانی و تخریب آن بازی کرده و می کنند طوری که با تراشیدن بخش های زیادی از کاشی کاری های آن و یا اضافه کردن بخشی از پایه های مناره ها به داخل مغازه های خود , عملن بدون توجه به قانون , این دروازه را تخریب و تملک کرده اند !

این دروازه ه مزمان با آخرین سال های سلطنت محمدشاه قاجار بر روی باروی قدیمی شاه تهماسب صفوی به مساحت هشتاد متر مربع ساخته شد . کاشی کاری ها یا آجرهای لعاب دار فیروزه ای این دروازه کار استاد محمد علی کاشی پز شیرازی می باشد . این دروازه امروزه در جنوب محله ای معروف به دروازه نو , در تو در تو های بازار عباسی و دروازه نو در شمال میدان اعدام قرار گرفته و پیدا کردن آن بسیار مشکل است .
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: دروازه محمدیه ، نو ، سابق ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 8 شهریور 1389 03:05 ب.ظ