تبلیغات
درباره تهران قدیم و جدید - تکیه نیاوران

تکیه نیاوران

یکشنبه 31 مرداد 1389 05:24 ب.ظ

نویسنده : محمد توکل
ارسال شده در: محرم در تهران ،

 • عنوان مشهور: تكیه‌ٔ نیاوران

 • رده و نوع اثر : بنا و بناهای مجموعه‌ای، تكیه، حسینیه
 • نشانی اثر: ایران، استان تهران، تهران، نیاوران، خیابان شهید دكتر باهنر، خیابان قنات شمالی، نرسیده به خیابان خیام.
 • دورهٔ اثر / تاریخ ساخت : قاجاریان/ ۱۲۳۷ ق
 • اشخاص مرتبط با اثر: بانی اولیه ناصرالدین شاه قاجار
 • توضیحات: به نظر می رسد این تكیه در مركز محله‌ای مسكونی واقع و مشتمل بر زورخانه، قهوه‌خانه و واحدهای تجاری بوده است كه این بافت در حدودسی سال پیش به علت احداث خیابان از بین رفته است.
 • امتداد خاطره‌های عزاداری تجریشی‌ها از دوره قاجار تا كنون

  تكیه دولت تخریب شد. خاطره‌های همه مردم قاجار هم در عزاداری حسین، شاهد مكانی خود را از دست داد اما از آن روزها در نقطه ثقل ده قدیمی نیاوران بنای عظیم و باشکوهی مانده با معماری و فرمی خاص. هنوز هم كه هنوز است این بنا محرم‌ها شاهد عزاداری‌هاست؛ بنایی که سال 1237 شمسی به دستور ناصرالدین شاه برپا شد با صحن مسقف و خرپای بزرگ چوبی و سقف شیروانی سبز. از تكیه نیاوران بسیار نوشته‌اند، اما بشنوید از دکتر ناصر تکمیل همایون: تهران روی هم نزدیک به 50 تکیه داشت که همه آنها در ایام سوگواری سراسر با پارچه سیاه و جملات مذهبی پوشیده می‌شد و مراسم عزاداری سرور شهیدان حضرت حسین بن‌علی(ع) در آنها برگزار می‌شد. هر محله چندین تکیه مسقف و بی‌سقف داشت که مهم‌ترین آنها پس از تکیه حاج میرزا آقاسی، عباس‌آباد و تکیه دولت و نیاوران و تکیه سپهسالار بود و تکیه سرچشمه، تکیه ولیخان، تکیه زنبورک‌خانه، تکیه نوروزخان، تکیه سیدنصرالدین، تکیه قورخانه، تکیه عودلاجان و... .
  ناصرالدین شاه برای ساخت این تكیه دلیل هم داشت. تاریخ‌نویسان نوشته‌اند: ناصرالدین‌شاه از ابتدای سلطنت خود به نیاوران علاقه داشت و بیشتر اوقاتش را در آنجا می‌گذراند و طی سال‌هایی که ایام محرم مصادف با تابستان می‌شد و او در آن ایام در کاخ صاحبقرانیه و نیاوران به سر می‌برد تکیه دولتی نیاوران را بنا کرد. مساحت تکیه ۱۵۰۰ متر مربع است‌. ابتدا سقف آن چادر بوده و در ایام سوگواری از آن استفاده می‌شده است‌، سپس درسال ۱۳۲۰ سقف تکیه شیروانی شد. استاد حسن خرپاکوب معمار تکیه است و سقف آن را به صورتی ساخته که نمای بیرونی آن شمایل نیم‌تنه حضرت ابوالفضل(ع‌) را یادآور می‌شود. لبه‌های ایوان هنوز چوبی و دست نخورده باقی مانده است‌. روی ایوان پایین‌ ایوان دیگری بنا شده که طبقه دوم تکیه را تشکیل می‌دهد و جایگاه زنان است‌. تکیه نیاوران این شانس را داشته كه در فهرست آثار ملی جای بگیرد آن هم با شماره ثبت ۱۱۲۰۳.
  دیدگاه ها : نظرات
  برچسب ها: نیاوران ،
  آخرین ویرایش: - -