تبلیغات
درباره تهران قدیم و جدید - بچه محل امین آقا فرزانه , قهرمان المپیک

بچه محل امین آقا فرزانه , قهرمان المپیک

پنجشنبه 21 مرداد 1389 02:02 ق.ظ

نویسنده : محمد توکل
ارسال شده در: ورزشکاران و قهرمانان تهران ،

بچه محل امین آقا فرزانه , قهرمان المپیک سیدنی

قهرمان المپیک سیدنی در بیست و ششم شهریور ۱۳۵۶ در محله ۱۳ آبان متولد شد. کشتی را از سال ۱۳۶۷ در باشگاه ورزشی صدری ۱۳ آبان آغاز کرد. اولین بار در رقابت های نونهالان شهر ری به مقام نایب قهرمانی وزن اول دست یافت. علیرضا دبیر در سال ۱۳۶۸ برای نخستین بار در مسابقه های قهرمانی نونهالان تهران شرکت کرد و به مقام قهرمانی دست یافت و تا سال ۱۳۷۰ این مقام را حفظ نمود. قهرمانی در کشور باعث حضورش در تیم ملی نوجوانان شد تا در رقابت های جهانی ترکیه حضور یابد که البته به موفقیتی دست نیافت.

در سال ۱۳۷۳ در مسابقه های کشتی قهرمانی کشور در رده جوانان به مقام قهرمانی وزن اول ۵۰ کیلوگرم رسید و به رقابت های جهانی جوانان در بوداپست اعزام شد و با غلبه بر تمام حریفانش به مقام قهرمانی وزن ۵۰ کیلوگرم جهان دست یافت. او در سال ۱۹۹۷ هم در هلسینکی به مدال طلای جوانان جهان دست یافت تا ظهور استعدادی بزرگ را به کشتی ایران نوید دهد. در سال ۱۳۷۶ در جام جهان پهلوان تختی رویاروی محمد طلایی قهرمان جهان در سال ۱۹۹۷ قرار گرفت و با شکست وی و سایر حریفانش به مدال طلای رقابت ها رسید. با قهرمانی در جام جهانی ۱۹۹۸ (فروردین ۱۳۷۷) و قهرمانی در مسابقه های دانشجویان جهان با شایستگی صاحب دو بنده تیم ملی در ۵۸ کیلوگرم در رقابت های جهانی ۹۸ تهران شد و با درخشش فراوان به مدال طلا دست یافت تا تیم ملی پس از سال ها به مقام قهرمانی جهان دست یابد. سال بعد در سی و چهارمین دوره مسابقه های کشتی آزاد قهرمانی جهان در آنکارا حضور یافت و پس از کسب پنج پیروزی در کشتی های دشوار به دیدار نهایی راه یافت تا بار دیگر رودروی هارودوغان که سال قبل به دبیر باخته بود، قرار گیرد. شرایط دشوار سالن و انگیزه بالای دوغان موجب برتری کشتی گیر ترک بر دبیر شد و درنهایت قهرمان ایران به مدال نقره قناعت کرد.

پیش از بازی های المپیک سیدنی در سال ۲۰۰۰، دبیر به مقام قهرمانی بیست و هشتمین دوره مسابقه های جام جهانی کشتی آزاد در آمریکا دست یافت. در بازی المپیک سیدنی در حالی که با قرعه سختی روبرو شده بود، پس از پشت سرنهادن سیسائوری از کانادا، پروباتار از مغولستان، تری براندز از ایالات متحده به دیدار نهایی رسید. در دیدار پایانی، با غلبه بر یوگم بوسلویچ از اوکراین به مدال طلای المپیک دست یافت تا پنجمین کشتی گیری باشد که به این افتخار نایل می شود.

علیرضا دبیر در سال ۲۰۰۱ در رقابت های جام جهانی کشتی آزاد در ایالات متحده در وزن ۶۳ کیلوگرم به مدال طلا دست یافت. در همین سال برای سومین بار پیاپی به دیدار پایانی مسابقه های قهرمانی جهان که این بار در صوفیه بلغارستان برگزار می شد، راه یافت و با ناداوری به سرافیم بارزاکف از کشور میزبان باخت و به مدال نقره رسید.

رقابت های دانشجویان جهان در سال ۲۰۰۲ شاهد قهرمانی دبیر در وزن ۶۶ کیلوگرم بود. درهمین سال او در رقابت های جهانی تهران به مدال نقره دست یافت تا صاحب پنجمین مدال جهانی و المپیک خود شود.

آسیب دیدگی مانع از کسب دومین مدال المپیکی اش شد تا المپیک ۲۰۰۰ سیدنی، آخرین میدان جهانی اعجوبه کشتی ایران باشد.
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: بچه ، محل ، امین ، آقا ، فرزانه ، قهرمان ، المپیک ، سیدنی ،
آخرین ویرایش: - -