تبلیغات
درباره تهران قدیم و جدید - تنگه واشی و آبشار ساواشی

تنگه واشی و آبشار ساواشی

سه شنبه 19 مرداد 1389 12:59 ق.ظ

نویسنده : محمد توکل
ارسال شده در: مناطق گردشگری تهران ،

واشی یا سوباشی به معنی سر - چشمه ( به زبان تركی ) می باشد . برای رفتن به این تنگه بایستی پس از طی مسیر ۱۲۰ كیلو متر از تهران به سمت جاده فیروزكوه و حدود ۲ كیلومتر مانده به شهر فیروزكوه - وارد یك جاده فرعی سمت چپ ( جنب بیمارستان ) می شویم . پس از طی ۱۳ كیلومتر به روستای سرسبز جلیزجند با كشتزارهای حاصلخیز و یك رودخانه پر آب می رسیم كه در بدو ورود شورای ده جلیزجند با گرفتن ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان برای هر وسیله نقلیه جهت راه سازی و نظافت منطقه به شما خیرمقدم می گوید. پس از ده جلیزجند باز بایستی ۵ كیلومتر مسیر خاكی را طی نمود تا به پاركینگ های تنگه واشی برسیم و ماشین را پارك نمائیم.
از پاركینگ تا تنگه اول حدود ۱۰ دقیقه پیاده روی می باشد . به تنگه كه رسیدید پاچه های شلوارتان را لازم نیست بالا بزنید چون كاری بیهوده است . ارتفاع آب در بعضی از نقاط تا یك متر هم می رسد پس نترسید با كفش كتانی به دل آب بزنید .
در همان تنگه اول كتیبه ای را مشاهده خواهید كرد كه از دوران قاجار به یادگار مانده . این كتیبه كه جزو سه كتیبه معروف دوران قاجار است به دستور فتحعلی شاه حكاكی شده است . این كتیبه ها در تنگه واشی - چشمه علی شهر ری و تونل وافه در جاده هراز می باشند.
این كتیبه كه بصورت نقش برجسته و به ابعاد ۶ متر عرض و ۷ متر طول است فتحعلی شاه را در حین شكار گوزن با نیزه و همچنین عباس میرزا - علی قلی میرزا و علی نقی میرزا - پسران فتحعلی شاه و نواده گانشان را نشان می دهد.این نقش برجسته در سال ۱۲۳۳ هجری قمری یعنی ۱۸۶ سال پیش در دل كوه كنده كاری شده است و به گونه ای كنده شده كه در اثر بارش برف و باران و تابش آفتاب در امان است و روزانه فقط دو ساعت آفتاب به آن می تابد.
پس از گذر از تنگه اول به مرغزاری سرسبز و پر از گل و گیاه وارد می شویم كه سزاوار برای اطراق با عطر خوش گیاهان است . پس از این مرغزار زیبا به تنگه دوم می رسیم كه زیباتر از تنگه اول استو در انتهای آن آبشار ساواشی ( سوباشی ) با ۸ متر ارتفاع كه در تابستان سرمای آن حریف می طلبد و عظمت خود را به رخ می كشد.متاسفانه تنگه واشی بخاطر انبوه گردشگران كه بیشتر از تهران می آیند از گزند آلودگی در امان نمانده و با اینكه سطل های زباله هر چند صد متر نصب گردیده . باز شاهد انبوه زباله در جای جای این منطقه زیبا می باشیم .
نكته : اول اینكه این مسیر را بایستی حتما در تابستان بروید بخاطر سردی آب - دوم این كه سعی كنید روز جمعه ها به این منطقه نروید چون جمعه ها بیش از ۱۰۰۰۰ نفر گردشگر از این منطقه بازدید میكند و لذتی نخواهید برد .
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: تنگه ، واشی ، آبشار ، ساواشی ،
آخرین ویرایش: - -